Rozmowa z Elwirą Chmielowiec-Karpowicz, Anną Palewicz-Łagojdą i Gerardem Jareckim #65

Przed Państwem sześćdziesiąty piąty odcinek naszego cyklu Rozmowa z..., w której biorą udział Eksperci w branży laboratoryjnej i w ochronie środowiska.

Cykl ten nazwaliśmy: „Rozmowa z...”

CE2 Centrum Edukacji od 2003 roku współpracuje z ponad trzystoma Ekspertami, stąd też idea, aby przybliżyć Państwu ich sylwetki i porozmawiać jednocześnie o sprawach, które szczególnie teraz są ważne w naszej branży.

W sześćdziesiątym piątym odcinku gościem Magdaleny Dziewa są Elwira Chmielowiec-Karpowicz, Anna Palewicz-Łagojda i Gerard Jarecki, z którymi spotkamy się podczas XV edycji Warsztatów Emisyjnych pod patronatem PSLE, zaplanowanych w dniach 15-18.10.2024 r. w Gdańsku.

Do Warsztatów Emisyjnych 2024 pozostało już tylko 3 miesiące. Czas pędzi nieubłaganie i niebawem spotkamy się w Gdańsku.

Od dwóch lat zmieniliśmy formę naszych spotkań, ponieważ włączyliśmy w nie wizyty studyjne.
W ubiegłym roku byliśmy w Elektrowni Turów, a w tym roku odwiedzimy najnowocześniejszą spalarnię odpadów Port Czystej Energii w Gdańsku. Oczywiście jak zawsze rozmawiamy o pomiarach ciągłych emisji zanieczyszczeń do powietrza, o wymaganiach prawnych a szczególnie o nowej dyrektywie IED, która ukaże się prawdopodobnie po wakacjach. Będziemy rozmawiać o aktualnych zagadnieniach i tych co przed nami, abyśmy się wszyscy, a szczególnie przemysł dobrze przygotowali na nowe i nie byli zaskakiwani szybko wprowadzanymi wymaganiami, jak to miało miejsce w historii

Aby przybliżyć jeden z wiodących tematów, który wymaga szerszego omówienia i przygotowania, do rozmowy zaprosiłam naszych Ekspertów: Elwirę Chmielowiec z Firmy ZEC Diagpom., Annę Palewicz
z Firmy ABB oraz Gerarda Jareckie z Firmy MikroB.

Porozmawiajmy o najnowszym i już niecierpiącym zwłoki temacie, czyli o komputerze emisyjnym i normie 17255-4. W tym obszarze pojawia się coraz więcej pytań na temat ustalenią zasad dotyczących komputerów emisyjnych:  

  1. Czy należy już intensywnie myśleć o certyfikowanych komputerach emisyjnych,
  2. czy termin ich wdrożenia w Polskie przepisy może nas zaskoczyć?
  3. Co nam w tym procesie może aktualnie przeszkadzać?
  4. Czy wiemy jak długo trwa sama procedura certyfikacji komputera emisyjnego.
  5. Czy aktualnie zachodnie komputery emisyjne są w stanie spełnić „polskie algorytmy obliczeniowe” ( średnie arytmetyczne, uzupełnienia brakujących godzin w momencie braku pomiarów ) - do czego to może doprowadzić jeśli nie ustalimy zasad obliczeniowych?!
  6. Zebranie zasad utrzymania jakości nad komputerem emisyjnym w trakcie każdego etapu jego działania jest przedstawione w 17255-4 i jak mamy się do tego odnieść.
  7. Czy możemy spodziewać się jasnych wytycznych co do kontroli komputera emisyjnego:
  8. Procedura Instalacji, procedura rocznej kontroli w ramach QAL2/AST, procedura bieżącej kontroli QAL3)? Kto ma to wykonywać? Kto będzie kompetentny w tym zakresie

Najwyższy czas ustalić jaki obierzemy kierunek do nadzoru jakości zbierania
i raportowania danych dla komputerów emisyjnych:

  • Na wczoraj trzeba ustalić dla nich obowiązujące algorytmy obliczeniowe.
  • Na dzisiaj trzeba te algorytmy wdrożyć i udowadniać, że prawidłowo działają.
  • Na jutro ustalić sposób certyfikacji i termin jej obowiązywania na instalacjach.

 

Na Warsztatach omówimy również kilka istotnych kwestii prawnych, a w szczególności dotyczących wymagań nowej Dyrektywy IED, która powinna zostać opublikowana po wakacjach. Powiemy, jak rozumieć i stosować rozporządzenie niepewnościach pomiarowych dla AMS oraz o zasadach kontroli WIOŚ w zakresie prowadzenia pomiarów ciągłych.

Tematyka systemów redundantnych jest równie ważna i nie ustalona co do zasad jakościowych, dla tych systemów. Nasuwają się pytania:

  1. Jakie są zasady instalacji systemów redundantnych?
  2. Czy pełne zastępstwo 1do 1 jest konieczne? A może są dopuszczalne warianty tańsze np. czy niepełna redundancja 2 emitory i jeden układ pracujący w rezerwie są możliwe. W momencie uszkodzenia jednego z głównych zestawów załącza się rezerwowy?
  3. Jak wygląda utrzymanie jakości na systemach redundantnych? Jakie są zasady zbierania
    i raportowanie danych?
  4. Kiedy właściciel instalacji decyduje się na redundancję układu pomiarów ciągłych?
  5. Jakie argumenty „za” zmuszają go jej realizacji?
  6. Czy dla niektórych instalacji konieczność zabudowy systemu redundantnego nie powinna być narzucona lub przynajmniej sugerowana w jakiś prawnych wytycznych?

 

Kolejny nowy temat pomiarowy i do tej pory u nas nie znany w obrocie prawnym, to trzeci rodzaj pomiarów, który trudno zakwalifikować do pomiarów ciągłych, czy okresowych po pomiarach ciągłych i okresowych. Mowa tu o pomiarach długookresowych wprowadzonych konkluzjami BAT dla spalarni.

Konieczne jest jak najszybsze ustalenie zasad jakościowych prowadzenia oraz raportowania pomiarów długoterminowe. W tym przypadku odnotowujemy wyraźny brak ustalonych zasad jakościowych, w tym podziału obowiązków/odpowiedzialności na poszczególnych jego etapach. Kolejne pytania:

  1. Co taki pomiar jest aktualnie wart? Kto bierze za niego odpowiedzialność?
  2. Czy można instalacji dać nakaz stosowania pomiaru długoterminowego bez określenia jak go wykonać?
  3. Czy możemy uznać jest wykonywanie takiego pomiaru jest wymogiem prawnym i wymaga poświadczenia przez laboratorium akredytowane. W jaki sposób akredytować się na takie pomiary?

 

Pytań jest jeszcze więcej, będziemy je poruszać i wspólnie szukać na nie odpowiedzi na październikowych Warsztatach Emisyjnych.

Zapraszamy serdecznie od wzięcia w nich udziału, a tym czasem zapraszam do odsłuchania rozmowy.

Dla wszystkich osób, którzy odsłuchają do końca rozmowę jest prezent - niespodzianka od nas.

Posłuchaj, zapisz się i weź udział w Warsztatach, rozmowach i dyskusjach zawodowych.

 

 
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

Całość rozmowy znajdziesz na Youtube: https://youtu.be/d4eo0E79Bsc 

Sprawdź nasze Social Media:


Masz pytania? Zadzwoń. Chętnie udzielimy odpowiedzi.

 

Szukaj

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera!