Kto? Co? Kiedy?
Od 2023 weszły nowe obowiązki związane z raportowaniem niefinansowym dla firm, pokazujące i oceniające wpływ działalności firmy na trzy kluczowe obszary: Środowisko, Społeczeństwo, Zarządzanie
Kilka przydatnych definicji:
NFRD - Nonfinancial Disclosure Reporting Directive - DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
2014/95/UE z dnia 22 października 2014 r. zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy. Wprowadzenie tej Dyrektywy nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Wiele ujawnień spółek było dobrowolnych, a sama dyrektywa dotyczyła tylko największych podmiotów.
Samo raportowanie nie dostarczało rzetelnych, czytelnych i porównywalnych informacji. Dlatego zdecydowano się na przyjęcie Dyrektywy w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Dyrektywa CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive –
DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju
Od 1 stycznia 2024 roku dyrektywa CSRD będzie dotyczyć firm, które obecnie podlegają dyrektywie NFRD (czyli firmy zatrudniające ponad 500 osób i będące jednostkami zainteresowania publicznego).
Unijna Dyrektywa CSRD zakłada, że największe firmy będą musiały dostarczać raporty niefinansowe, które ocenią ich zgodność z zasadami ESG już od 2024 roku. Rok później obowiązek ten obejmie pozostałe duże przedsiębiorstwa, a następnie – małe i średnie spółki notowane na giełdzieDotyczy to wszystkich krajów Unii Europejskiej i nakłada konkretne obowiązki związane z raportowaniem ESG
ESG - Environmental, Social and Governance, czyli Środowisko, Społeczeństwo, Zarządzanie
– to przede wszystkim zestaw kryteriów oraz standardów, które oceniają wpływ działalności firmy na trzy kluczowe obszary. Mówiąc inaczej – ESG - to system ramowy służący do pomiaru wpływu inwestycji na środowisko i społeczeństwo.
Wytyczne do raportowanie zostały przyjęte pod koniec lipca 2023 r jako rozporządzenie delegowane ustanawiające nowe, jednolite standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju - European Sustainability Reporting Standards). Standardy ESRS będą stosowane już w raportach za 2024 rok. Na początku przez spółki dotychczas objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego. Następnie zakres podmiotów będzie się rozszerzał o duże spółki niepubliczne (raporty za 2025 rok) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa notowane (raporty za 2026 rok).
Wytyczne ESRS, o których mowa, dotyczą podmiotów zobowiązanych do raportowania przez Unijną Dyrektywę CSRD
Ich celem jest:
- zwiększenie rzetelności
- porównywalności raportowanych przez firmy informacji, o działaniach z obszaru zrównoważonego rozwoju.
Poniżej przedstawiamy Harmonogram raportowania ESG,
czyli – kogo i od kiedy dotyczy?
Obowiązek raportowania spadnie na ok. 50 000 firm w Unii Europejskiej. Takie są szacunki i oczekiwania. Nowe regulacje będą jednak wprowadzane stopniowo, tak aby raportujący mieli szansę się przygotować i wdrożyć odpowiednie zmiany.
Harmonogram w podziale na przedsiębiorstwa z uwzględnieniem kryterium zatrudnienia:
- od 1 stycznia 2024 r. duże spółki zainteresowania publicznego,
zatrudniające > 500 pracowników,
podlegające dyrektywie NFRD.
Termin składania sprawozdań w 2025 r.;
- od 1 stycznia 2025 r. duże spółki,
które obecnie nie podlegają dyrektywie NFRD, zatrudniające > 250 pracowników,
i /lub posiadające 40 mln EUR obrotu i/lub 20 mln EUR sumy bilansowej.
Termin składania sprawozdań w 2026 r.;
- od 1 stycznia 2026 r. małe i średnie firmy notowane na giełdzie oraz pozostałe firmy.
Termin składania sprawozdań w 2027 r.
MŚP mogą odroczyć złożenie raportu do 2028 r.
Dyrektywa CSRD jest przełomową inicjatywę w Unii Europejskiej i ma przede wszystkim na celu promowanie odpowiedzialności korporacyjnej, zwiększenie przejrzystości i wspieranie praktyk biznesowych zgodnych ze zrównoważonym rozwojem w UE.
Ma wspierać przede wszystkim interesariuszy w niezbędne informacje do oceny wydajności zrównoważonej firm notowanych na giełdzie.
Z pewnością jest to przełomowe i nowatorskie podejście do zrównoważonego rozwoju, które urealni jego założenia.
Sprawdź najbliższe szkolenia z raportowanie ESG i taksonomii: