Jakie wyzwania stoją przed Kierownikiem Laboratorium Akredytowanego XXI wieku? | Rozmowa z... Lilianną Marciniak odcinek #23

Przed Państwem dwudziesty trzeci odcinek naszego cyklu Rozmowa z... w której biorą udział Eksperci w branży laboratoryjnej i w ochronie środowiska.

Cykl ten nazwaliśmy: „Rozmowa z...”

CE2 Centrum Edukacji od 2003 roku współpracuje z ponad trzystoma Ekspertami, stąd też idea aby przybliżyć Państwu ich sylwetki i porozmawiać jednocześnie o sprawach, które szczególnie teraz są ważne w naszej branży.

W dwudziestym trzecim odcinku gościem Magdaleny Dziewa jest Pani Lilianna Marciniak.

Lilianna Marciniak

Konsultant i trener biznesu w obszarze kierowania ludźmi, komunikacji, procesów zarządzania
i wdrażania zmian w kulturze organizacyjnej oraz standardów sprzedaży i obsługi klienta. Przez ponad 20 lat przeprowadziła ponad 10,000 godzin szkoleń dla firm polskich i globalnych. Certyfikowany menedżer projektów w metodykach PRINCE2 i IPMA, certyfikowany konsultant Extended Disc.

Temat dzisiejszej rozmowy to:

Jakie wyzwania stoją przed Kierownika Laboratorium Akredytowanego XXI wieku?

Rola kierownika laboratorium akredytowanego w obszarze kompetencji miękkich.

Kierownik laboratorium odpowiada za całokształt pracy związanej z funkcjonowaniem laboratorium, to bez wątpienia stanowisko wymagające wiedzy multidyscyplinarnej. Jakie umiejętności i kompetencje powinien posiadać i doskonalić kierownik, aby mógł efektywnie wypełniać swoje zadania?

Najpierw odpowiemy sobie na pytanie, jakie role pełni Kierownik?

Ról kierownika laboratorium jest wiele, począwszy od bycia Specjalistą w swojej dziedzinie, osobą, która dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu cieszy się autorytetem wśród pracowników.

Druga rola to bycie Menagerem, odpowiadającym za proces zarządzania, planowania, organizowania pracy, wyznaczanie celów, przydzielania zadań, nadzorowania prac oraz konstruktywnego udzielania informacji zwrotnej na temat realizowanych zadań. Dobry menager musi w swojej pracy uwzględniać i rozumieć zarówno emocji swoje, jak i pracowników.

Trzecia, to rola Lidera, który powinien, poprowadzić zespół do osiągnięcia wyznaczonych celów, dzięki budowaniu zaangażowania wokół wspólnych wizji i wartości.

Kolejna rola, to bycie Nauczycielem i Trenerrem, który nie tylko wyślę pracownika na szkolenie, ale również zweryfikuje to czego się nauczył, będzie go powoli wdrażał oraz monitorował jego postępy. Jeśli kierownik zbuduje sobie wykfalifikowany zespół, będzie miał pewność, że w każdej sytuacji sobie poradzi. Nauka innych nie zawsze jest łatwa, ponieważ wielu ludzi nie chce się uczyć nowych rzeczy i tylko odpowiednią motywacją można przełamać opor przed wiedzą.

Kierowanie rozwojem pracowników.

Rozwój pracowników idzie w parze z rozwojem laboratorium, dlatego nie wystarczy wymieniać się doświadczeniami, trzeba aktualizować i odświeżać wiedzę, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie zgodne z obowiązującymi normami.   

CE2 Centrum Edukacji od 18 lat organizuje szkolenia, które podnoszą wiedzę i umiejętności pracowników laboratorium. Chcąc wyjść naprzeciw wymaganiom Normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02, w zakresie doskonalenia kompetencji pracowników planujemy w najbliższym czasie wdrożyć Plan Rozwoju Zawodowego. Bedzie to cykl szkoleń w 100% dostosowany do potrzeb pracowników laboratoriów, a jednocześnie dający możliwości zaplanowania rozwoju zawodowego w sposób jak najbardziej efektywny. Plan Rozwoju Zawodowego będzie pomocny dla kierowników laboratoriów, którzy chcą dobrze zaplanować rozwój swoich pracowników. Dzięki naszemu PRZ uczestnik będzie mógł stopniowo zgłębiać wiedzę i kontynuować szkolenia, aż do osiągnięcia wymaganego poziomu kwalifikacji.

 

Czy należy i kiedy inwestować w siebie i swój rozwój.

Inwestycja w siebie jest bardzo ważna dla każdej osoby niezależnie od pełnionej przez nią funkcji. To gwarancja przyszłych korzyści zarówno na gruncie osobistym, jak i zawodowym.

Jest cała grupa umiejętności osobistych, o których trzeba wiedzieć, aby żyć w zgodzie ze sobą, ważna jest umiejętność ustalania priorytetów i wybierania tego nad czym chce się pracować. Samoświadomość i samozarządzanie własnymi działaniami powoduje zniwelowanie stresu, który ciągle nam towarzyszy. Szkolenia „miękkie” dostarczają wiedzy dotyczącej zarządzania własną wydajnością, pracą nad dobrymi nawykami, zarządzanie stresem, asertywnością, inteligencją emocjonalną, budowania realizacji z innymi oraz budowania równowagi pomiędzy życiem a pracą.

 

Zarządzanie sobą jest bardzo ważne dla kierownika laboratorium jednak temat ten jest często pomijany, dlatego zachęcamy do uwzględnienia w planach szkoleniowych, naszych warsztatów dedykowanych kierownikom, na których trenujemy umiejętności miękkie

  • Doskonalenie kompetencji kierownika w aspekcie zarządzania laboratorium i kompetencjami zespołu. ONLINE 13.04.2021 - 14.04.2021 21/04/L/ON2/MIM
  • Zarządzanie kompetencjami zespołu - wyzwania kierownika laboratorium zarządzanym zgodnie z wymaganiami normy 17025. ONLINE 24.06.2021 - 25.06.2021 21/06/L/ON2/KIM1

Zachęcamy również do udziału w naszej corocznej Konferencji Kierownik XXI wieku, która zaplanowana jest na pierwszy tydzień października 2021. Na konferencji będą poruszane tematy związane z rolą i zadaniami kierownictwa laboratorium, ale również dotyczące: prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, cyberbezpieczeństwa oraz rozwoju kompetencji personelu laboratorium. Uczestnicy naszej konferencji zdobędą kompleksową wiedzę i umiejętności, co pozwoli im efektywniej wykonywać swoje obowiązki.

Pełnienie funkcji kierownika nie jest proste, kompetencji kierowniczych można i trzeba się nauczyć.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

Całość rozmowy znajdziesz na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=l0tKZbQ3Kk4

Sprawdź nasze Social Media:

   

 


Masz pytania? Zadzwoń. Chętnie udzielimy odpowiedzi.  

Szukaj

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera!